Jak dobrać buciki dla malucha?

Buciki dla najmłodszych…na co zwrócić uwagę przy zakupie

     Pierwsze buciki jakie zakupujemy dla naszych pociech to inwestycja w zdrowie i prawidłową postawę dziecka. Ważne jest aby obuwie było prawidłowo dobrane, w przeciwnym razie  buty spowodują koślawość stopy  i wady postawy.

W sklepach jest obecnie bardzo duży wybór bucików, nie zawsze jednak wysoka cena może oznaczać lepszą jakość. Niektóre tańsze buty są całkiem dobre, jak zatem dobrać odpowiedni?

Buciki dla uczących się chodzić

Najlepszą i najzdrowszą metodą w nauce chodzenia jest po porostu chodzenie na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Stópka jest wtedy niczym nieskrępowana, a mięśnie pracują prawidłowo aby utrzymać równowagę.

Jednak gdy nasze dzieciątko chce dreptać na dworze buciki są konieczne. Podstawowa zasada przy zakupie jest taka, aby obuwie stopie nie szkodziło, lecz wspierało ją w naturalnym funkcjonowaniu, a zatem stabilizowało, nie ograniczając jej naturalnych ruchów.

Buty dla dzieci uczących się chodzić powinny być zatem pełne (nie mogą to być sandałki składające się z kilku paseczków), najlepiej wiązane z przodu lub zapinane na rzepy. Powinny sięgać nieco powyżej kostki, aby lekko ją podtrzymywały i jednocześnie utrzymywały na właściwym miejscu pietę. Muszą mieć elastyczną podeszwę, nie mogą się ślizgać (podeszwa powinna być z miękkiej gumy lub tworzywa do niej podobnego).Nie polecam takich filcowych kapciuszków, gdyż słabo trzymają stópkę i mogą ją wykrzywiać.

Buty dla dziecka nie mogą mieć wąskich nosków – nawet jeśli są przeznaczone dla dziewczynki. Dziecko musi móc swobodnie poruszać palcami. Niewskazane są także obcasiki i wkładki ortopedyczne (chyba, że przepisze je lekarz).

Dla większego dziecka…

Dziecku, które chodzi pewnie, nie chwieje się na boki można już zakupić półbuciki lub też sandałki, ale powinny one nadal utrzymywać piętę, by nie poruszała się na boki.

Utrzymanie jej w prawidłowej pozycji wymusza prawidłowe ustawienie pięty. Dobrze dobrane zapiętki zapobiegają szpotawości i koślawości stóp. Dziecięce buciki powinny również pewnie obejmować stopę w okolicy śródstopia, ale tak, aby nie uciskały grzbietu stopy. Dlatego najlepsze są buty sznurowane lub z przylepcami (zawsze przynajmniej dwoma lub trzema) dającymi możliwość regulowania szerokości buta. należy zwrócić uwagę, by podeszwa była elastyczna. Buty dziecięce powinny także mieć cholewkę sięgającą nieco powyżej kostki. Stabilizuje ona wówczas staw skokowy, nie obciera ani nie uciska.

Jak dobrać buciki?

Kupując buty nie powinny być one ani za ciężkie, ani za duże. Kupione buciki na wyrost powodują wykrzywienie stopy, a gdy buty są dobre stają się one zniekształcone. Przy dobieraniu bucików prosimy dziecko, aby wsunęło stópkę jak najbardziej do przodu, wtedy sprawdzamy ile miejsca zostało za piętą. Spokojnie powinniśmy wsunąć tam palec, jeśli jest więcej miejsca lub mniej, szukamy innego rozmiaru.  Mierząc buty, zwróćmy uwagę, czy górna część cholewy nie uciska skóry dziecka nad kostką (dzieci często mają pulchne nóżki w tym miejscu). To może powodować otarcia i ból, które sprawią, że maluch zniechęci się do chodzenia.

Ważna informacja – często rodziców kusi, aby wykorzystywać pozornie niezniszczone buty używane wcześniej przez inne dzieci (po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie), powinni unikać tego rozwiązania. Buty dostosowują się bowiem kształtem do nóg noszącego, wkładka się wygniata, a zapiętek wykrzywia. Jeśli więc dajemy dziecku buty używane (zwłaszcza w pierwszych trzech latach życia), narażamy je na to, że przejmie wady poprzedniego właściciela. To co rodzice oszczędzili na obuwiu, wydadzą w konsekwencji na leczenie wad stóp lub postawy.

Stopa dziecka w pierwszym okresie życia rośnie około pół numeru na 3 miesiące, co oznacza, że co 3-4 miesiące a najrzadziej co pół roku powinniśmy zmieniać mu buciki. Po 3 roku życia ten wzrost się nieco spowalnia, wówczas buty można kupować co 6-8 miesięcy.

Jeśli natomiast zauważyliście jakiekolwiek wady stóp u swojego dziecka, skonsultujcie je z lekarzem ortopedą, on oceni ich stan i zleci w razie czego noszenie bucików ortopedycznych, które wspaniale leczą wszystkie wady stóp i im zapobiegają.

Warto zainwestować w prawidłowe obuwie od najmłodszych lat, by nie wydawać pieniędzy na kosztowne leczenie w późniejszym okresie. :)

Snowing

052457