Kiedy dziecko powinno zacząć siedzieć, chodzić, mówić?

Rozwój dziecka jest sprawą indywidualną, dlatego jedne niemowlęta w wieku sześciu miesięcy już raczkują, a inne, starsze, jeszcze tego nie robią. Dowiedz się, kiedy dziecko zwykle zaczyna siadać, kiedy chodzić, a kiedy mówić. Rozwój dziecka w pierwszych dwóch latach życia.

Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo intensywny. Malec z każdym dniem opanowuje kolejne umiejętności, wzbudzając tym radość i zachwyt swoich rodziców. Dwumiesięczne dziecko położone na brzuszku unosi główkę i utrzymuje ją w tej pozycji ok. 10 sek., ale już 5-miesięczne potrafi się samo obracać z brzuszka na plecy. Szkrab, który ma dwa miesiące oprócz płaczu, wydaje również dźwięki, które słuchającym go przypominają samogłoski, a 5-6-miesięczne dziecko wyraźnie gaworzy, tworzy ciągi powtarzających się sylab: da-da, ga-ga, gu-gu.

Rozwój dziecka jest bardzo indywidualny

Tempo rozwoju dziecka we wczesnych latach życia, szczególnie w pierwszym roku, jest błyskawiczne, ale bardzo indywidualne. Nie ma jednego określonego momentu, kiedy dziecko powinno siadać, chodzić czy mówić, możemy jedynie w przybliżeniu określić czas, kiedy to powinno nastąpić. Jedne maluchy osiągają pewne umiejętności wcześniej, inne później. Widać to zwłaszcza na placu zabaw – gdy dzieci mniej więcej w tym samym wieku często bardzo się różnią tempem rozwoju. Dlatego nie należy się zbytnio przejmować tym, że akurat nasze dziecko zaczęło samodzielnie siedzieć o miesiąc później, niż pociecha sąsiada. Jednak dziecko, które dawno skończyło roczek i jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć lub też dwuipółlatek, który nadal nie umie chodzić – to już powód do niepokoju.

Rozwój dziecka: kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić, mówić?

  • Przyjmuje się, że umiejętność samodzielnego siadania, czyli utrzymywania ciała w pozycji pionowej bez podparcia, dziecko powinno opanować między 7. a 10. miesiącem życia. Uwaga, dopóki dziecko nie opanuje dobrze tej umiejętności, rodzice nie powinni sadzać malca w pozycji pionowej, nawet w specjalnym krzesełku dla niemowląt czy na kanapie podpartego poduszkami.
  • Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają zwykle w wieku 12-18 miesięcy. Choć zdarzają się maluchy, które nie skończyły jeszcze roku, a już zaczynają chodzić. Pediatrzy i psycholodzy radzą, by nie przyspieszać nauki chodzenia. Mięśnie, kości i stawy dziecka powinny być już na tyle mocne, by malec był gotowy do samodzielnego chodzenia.
  • Rozwój mowy to długi proces. Dwumiesięczne dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, przypominające samogłoski: aaa, eee. Jest to tzw. głużenie. Półroczne dziecko gaworzy, wypowiada sylaby, potem ciągi sylab. Mniej więcej po ukończeniu roku dzieci zaczynają mówić pierwsze słowa, zwykle są to: „mama”, „tata”, „baba”. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko powiększa swój zasób słownictwa. Tworzy też swoje własne słowa, często brzmiące bardzo zabawnie i zrozumiałe tylko dla bliskich. Dzieci, które mają dwa latka zwykle budują już proste zdania.

 

Snowing

052457